Kiedy warto zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty?
Jeśli czujesz się zagubiony w otaczającym świecie, jeśli myślisz, że rzeczywistość Cię przytłacza i nie dajesz sobie z nią rady.
Jeśli czujesz, że nie dogadujesz się z otoczeniem, często popadasz w konflikty lub wręcz przeciwnie, wycofujesz się z kontaktów z innymi ludźmi, czujesz się samotny.
Jeśli w Twoim życiu wydarzyło się coś bardzo ważnego, co do dzisiaj nie daje Ci spokoju i czujesz potrzebę, aby o tym porozmawiać.
Jeśli czujesz się zmęczony, przeciążony obowiązkami, pracą, często zestresowany, jeśli masz problemy ze snem.
Jeśli czujesz znaczące obniżenie nastroju, jeśli brak Ci chęci i motywacji do podejmowania różnych aktywności.
Jeśli towarzyszą Ci różne bóle i inne dolegliwości fizyczne, które nie ustają pomimo diagnozy i leczenia.
W dodatku, jeśli znane Ci dotąd sposoby radzenia sobie z problemami, takie jak rozmowy z bliskimi, sport, przyjemności, zainteresowania okazują się niewystarczające i jeśli czujesz, że „kręcisz się w kółko„ i Twoje trudności nadal trwają, najlepiej udać się na spotkanie z psychologiem.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to cykliczne spotkania z psychoterapeutą, podczas których poprzez rozmowę wspólnie przyglądamy się trudnościom, które zgłasza klient.
W psychoterapii systemowej uważa się, że każdy człowiek funkcjonuje w różnych systemach (np. rodzinnym, zawodowym), które wpływają na niego i na które on także oddziałuje. Dlatego na spotkaniach terapeutycznych szczególna uwaga psychoterapeuty skierowana jest na poznawanie i badanie tych wzajemnych wpływów.
Psychoterapia służy lepszemu oraz głębszemu poznaniu i zrozumieniu siebie, swoich zachowań, poszerzeniu perspektywy patrzenia na otaczającą rzeczywistość, co z kolei prowadzi do szeroko rozumianego rozwoju, np. w relacjach, rozwoju umiejętności społecznych, zmianie dotychczasowych sposobów radzenia sobie z różnymi sytuacjami oraz emocjami.
Psychoterapię poprzedza konsultacja – są to od jednego do trzech spotkań – podczas których klient wraz z psychoterapeutą definiują problem oraz ustalają cel psychoterapii.
Czym jest psychoterapia par?
Taki rodzaj psychoterapii przeznaczony jest dla par, które potrzebują pomocy w rozwiązaniu wspólnych trudności związanych z relacją pomiędzy partnerami. Mogą być to m.in.:
– wzajemne niezrozumienie;
– poczucie oddalania się od siebie nawzajem;
– częste kłótnie;
– brak satysfakcji ze związku;
– kryzys w związku.
Poprzez spotkania z psychoterapeutą partnerzy mogą uzyskać wsparcie, lepsze zrozumienie siebie nawzajem oraz tego, co dzieje się w parze.
Psychoterapię par prowadzę wraz z drugim terapeutą. Spotkanie trwa 75 min.
Czym jest psychoterapia rodzin?
Psychoterapia rodzin ma na celu poprawę relacji i odbudowę więzi pomiędzy jej członkami. Taka forma pomocy jest wskazana, gdy:
– w rodzinie występują częste konflikty, napięta atmosfera, trudno jest się w niej komunikować oraz porozumieć;
– rodzina przeżywa jakąś trudną sytuację, kryzys (np. choroba, utrata bliskiej osoby), z którym trudno jest sobie poradzić;
– jedno z rodziców lub dzieci doświadczają trudności, które wpływają także na funkcjonowanie całej rodziny, powodując cierpienie pozostałych członków (np. zaburzenia zachowania u dzieci, trudności emocjonalne u dorosłych).
W psychoterapii rodzinnej uczestniczy zwykle cała rodzina, również dzieci. Psychoterapia rodzin stwarza przestrzeń do dialogu, wsłuchania się we wzajemne potrzeby oraz poznanie innych punktów widzenia. Daje możliwość poprawy komunikacji w rodzinie, lepszego zrozumienia siebie oraz innych członków rodziny.
Psychoterapię rodzin prowadzę wraz z drugim terapeutą. Spotkanie trwa 75 min.